Gulf District

The Gulf District encompasses several fleets along and near the Gulf of Mexico from Florida's panhandle to Louisiana and one fleet in Arkansas.

Active fleets in Florida include Choctawhatchee Bay in Ft.Walton Beach, Garcon Point Spirited Sailors in Bagdad, St.Andrew Bay in Panama City and Pensacola Bay in Pensacola. In Mississippi we have Bay St.Louis and in Arkansas we have Grand Maumelle Sailing Club in Little Rock. In Louisiana we have Lake Arthur in Lafayette and New Orleans and Southern Yacht Club in New Orleans.

The District Governor is Larry Taggart, who is also FSSA Parliamentarian. The Gulf District is also home to FSSA Secretary/Treasurer Nancy Claypool.

Start the 60th Anniversary Year off with the 2017 Midwinters

 

60ty logo

START THE 60TH YEAR CELEBRATION 

OF THE FLYING SCOT 

OFF RIGHT BY PARTICIPATING IN THE 

2017 FSSA MID-WINTER CHAMPIONSHIP

Fleet 96 and Southern Yacht Club (SYC) in New Orleans invite you to this March 12-16 event, and to come early and stay late to enjoy the many things SYC and New Orleans have to offer.  To learn more about Southern Yacht Club visit the club's website here.  And learn lots more about the great city of New Orleans click here. 

For lots more information about the schedule, registration, lodging,attractions, vidt the event website here.

MAKE PLANS NOW TO PARTICIPATE IN THIS COMPETITIVE & FUN EVENT - Laissez le bon temps rouler!!!

GULF DISTRICT TRIFECTA 2016

2016GulfTrifecta

The Flying Scot Class sailed for three different perpetual trophies as part of Southern Yacht Club's annual Juby Wynne Memorial Regatta: The Commissioner General Trophy, the Charles L Dees Memorial Trophy, and, the Cock-of-the-Walk Trophy.  Each had its own individual criteria.  Whoever meets the criteria of the      sub-fleets, i.e. Districts and/or Cock-of-the-Walk (COW), first is awarded those trophies.

The Commissioner General Trophy is presented to the overall winner of the Flying Scot Class, and was won by Dwight LeBlanc IV sailing with his father, Dwilight Leblanc III, as crew.

The Charles L. Dees Memorial Trophy is presented to the winner of the FSSA Gulf District Championship, and was also won by Dwight LeBlanc IV. Second place went to Larry Taggart and crew Carrie Berger (aka "Team Alieve", and third to Nancy Claypool and crew Frank Collins.

The Cock-of-the-Walk Trophy is presented to the winner of the Gulf Yachting Association (GYA) Flying Scot Championship.  Entrants (skippers only) must be a member of a GYA Club and have a minimum crew weight of 390 pounds live weight.  This year’s winner was Eric Alber.

The first race of the 5-race series began with a gentle southeast breeze of approximately 8 knots.  But by the beginning of the second downwind leg, a few thunderstorms began to develop in the area.  The race committee wisely decided to send everyone in and wait it out.  After the storms passed through, the fleet were sent back out, but were greeted with 15 to 20 knots of northeast wind and chop. They abated only a little that afternoon.  Only 2 points separated the leaders at the end of the day!

2015 Hospitality Regatta - Jackson, MS

2015HospWinners

The Scot fleet winners from the Hospitality Regatta, First place, Larry Taggart and Tina, second place Jim Leggette and Will Manuel and third place Claude and Randall Dannerman.

2015 NAC - Trophy and Perpetual Award Winners

Each year at the NAC, special awards are given in several categories to the participants as well as the prestigious Fleet of the Year Award, given to the fleet that has demonstrated most activity and growth in the prior year,  Entries for this award are sent in by fleet captains who nominate their fleets.  This year's award was  given to the Sarasota Sailing Squadron Fleet 36, Fleet Captain Robert Twinem. Other trophy winners are listed in the grid below - congratulations to all the recipients!

2015 NAC at Bay Waveland Yacht Club in MS - Day 3 of Finals

2015nacfd31

You would never think when you saw the bay in the morning with spotty north winds that the sea breeze would fill in just about starting time at around noon.  But, sure enough, here came the south winds from the other side of the bridge to give us the best winds we had all week, 11-13 MPH with no huge shifts or really big gusts.  We had a 5-leg W-L for the final race and some of us found that going right was the right way to go.  We were all back into the dock around 2:00 PM waiting for the awards and final goodbyes to all our friends.

We want to thank Boo and Martha Heausler and Bay Waveland Yacht Club for their hospitality and PRO Jim Tichenor for fine race management.  It was a blast!  

Top 5 Championship - (1) Andrew Eagan and Marcus Eagan, (2) Jeff and Amy Linton, (3) Benz Faget and Mary Hewes, (4) Rod Steiffel and Luke Rosetti and (5) Zeke and Jay Horowitz,

Top 5 Challenger - (1) FSSA President John and Susan Domagala, (2) Tom and Melissa Miller, (3) Rudy Trejo, Laura Dalton, Shawn Brennan, (4) Frank Richards and Bowman O'Connor and (5) Greg and Diane Kampf.

Final results pending any protests are here.

Regatta Results