The Wednesday pictures from the 2018 NAC had some kind of problem and were not all viewable.  The pictures have been uploaded again for your viewing pleasure.  Click on this link, then click on the album you want to browse: https://imageevent.com/ericbussell - hopefully you will see the pictures you missed before!

 

2018NACawards

Lots of awards are given out at the NAC each year, including several perpetual awards.  Listed below are the winners of all the trophies handed out at the 2018 NAC at Rush Creek Yacht Club.  The keeper awards and the trophy display were so very nicely done by Melissa Miller!

2018 Flying Scot North American Championship - Rush Creek Yachy Club, Heath, TX - Trophy Winners
Best Sailed Club-Owned Boat Detroit Yacht Club Cup – Awarded to the best sailed club-owned boat. Not awarded in 2018
Best Sailed Challenger Boat with Woman on Board Nancy Roman Trophy – Awarded to the highest finisher with a woman on board, either skipper or crew, in the Challenger Division. Annette Johnson, Corinthian Sailing Club, Dallas, TX
Best Sailed Boat with Woman Skipper Huron-Portage Yacht Club Fleet 20 Trophy – Awarded to Highest Placing Woman Skipper. MaryAnne Hopper, Rush Creek Yacht Club, Heath, TX
Best Sailed Boat with only Wife/Husband on Board Ted and Florence Glass Trophy – to honor the best sailed Scot with only a wife and husband on board. Jeff Linton and Amy Smith Linton, Davis Island Yacht Club, Tampa, FL
Best Sailed Father-Son Boat Father/Son Trophy – Awarded to the best sailed boat with a father and son on board, with one as a skipper. Zeke and Jay Horowitz, Sarasota Sailing Squadron, Sarasota,, FL
Best Family Sailed Boat Mary Douglas Trophy – Awarded to the best family sailed boat with at least one woman on board. Jeff Linton and Amy Smith Linton, Davis Island Yacht Club, Tampa, FL
Best Fleet in NAC Fleet 1 Trophy – Awarded to the best fleet in the NAC. Corinthian Sailing Club Fleet 23, Dallas, TX
For the following winners
Kelly and Heidi Gough
Griffin Orr and Tim Ponter
Tom and Melissa Miller
Best Finishing Skipper – Age 55 and Over Master Trophy Jeff Linton, Davis Island Yacht Club, Tampa, FL
Senior Championship – Skipper and crew both Age 60 or Over Silver Piper Bowl Richard Wade and Jim Leonard, Corinthian Sailing Club, Dallas, TX
Women's NAC Champion Joan Burnside Trophy - Awarded to the highest placing skipper in the Women's NAC Will be awarded ay the Women's NAC!
Junior NAC Champion Fleet 76 Trophy - Awarded to the highest placing skipper in the Junion NAC LUCY brock, Julius Heitkoetter and Taylor Snyder
Fleet of the Year FSSA - Awarded to the Most Active Fleet  Awarded to Corinthian Sailing Club, Dallas, TX, Fleet 23
CHALLENGER DIVISON 10th Place Chris Powers amd David Anderson, Lake Canyon Yacht Club, San Antonio, TX
  9th Place Ralph C Red Dog Jones and Sherrie Galloway, Corinthian Sailing Club, Dallas, TX
  8th Place Forest Atkins And Mandy McCraken-Atkins, Corinthian Sailing Club, Dallas, TX
  7th Place Barry and {aul Moore, Corinthian Sailing Club, Dallas, TX
  6th Place Jeff and Roland Foerster, Lake Canyon, Yacht Club, San Antonio, TX
  5th Place Chet Hight and Gary Marshall, Grand Maumelle Sailing Club, Little Rock, AR
  4th Place Melissa and Eric Hwmker, Rush Creek Yacht Club, Heath, TX
  3rd Place - Terry Schroeder Trophy Steve and Renee Comen, Corinthian Sailing Club, Dallas, TX
  2nd Place - Sam Tellschow Memorial Trophy Jodie Smith and Annette Johnson, Corinthian Sailing Club, Dallas, TX
  1st Place - Max and Mary Doolittle Trophy Randy Pawlowski ans Rafael Melendez, Lake Monroe Sailing Association, Sanford, FL 
     
CHAMPIONSHIP DIVISION 10th Place John and Susan Domagala, Pensacola Yacht Club, Pensacola, FL
  9th Place Samuel and Michael Mandell, Nockamixon Sail Club, Bucks County, PA
  8th Place Tom and Melissa Miller, Corithian Sailing Club, Dallas, TX
  7th Place Griffin Orr and Tim Ponter, Corinthian Sailing Club, Dallas, TX
  6th Place Bill Draheim and Jeff Perma, Rush Creek Yacht Club, Heath, TX
  5th Place Richard Wade and Jim Leonard, Corinthian Sailing Club, Dallas, TX
  4th Place - Ratsey & Lapthom Trophy Kelly and Heudu Gough, Corinthian Sailing Club, Dallas, TX
  3rd Place - GL Foster Trophy Jeff Linton and Amy Linton from Davis Island Yacht Club
  2nd Place - Tea Party Trophy Tyler Andrews and Bill Bruss, Deep Creek Sailing Association, MD
  1st Place - Gordon K. Douglass Trophy Zeke and Jay Horowitz, Sarasota Sailing Squadron, Sarasota,, FL

2018NACr5start

Lots of photos were taken for the Junior NAC and the NAC at Rush Creek Yacht Club in Heath, TX.  Click on this link, then click on the album you want to browse: https://imageevent.com/ericbussell - there are several folders to view.  Enjoy them all!

2018NACchamps 2018NACchall
2018 NAC CHampionships Winner Zeke and Jay Horowitz 2018 Challenger Winners Randy Pawlowski and Rafael Melendez

All award pictures can be found here: https://imageevent.com/ericbussell/nac2018thursdayawards

2018NACflag

The Flying Scot 2018 NAC at Rush Creek Yacht Club in Heath, TX, is complete with 5 great races over 3 days and great competition all the way. The food was great, the hospitality was great!   We started the day celebrating Flag Day with the participants holidng up a giant flag in honor of our country and our wonderful veterans.

The final race was held on another fine 90-degree day with south/southwest winds starting out around 5 up to about 10 mph in the last leg of the 5-leg windward leeward course.  The Race Committee did a great job moving the marks a few times as the wind shifted from southwest to south.  Once again, places changed many times and it was an exciting race to be watching.  One protest resulted in no changes to the scores.

After the final race After race the top 3 in Championship are Zeke and Jay Horowitz, Tyler Andrews and Bill Bruss, and Jeff and Amy Smith Linton.  In Challenger, the top 3 are Randy Pawlowski and Rafael Melendez, Jody Smith and Annette Johnson and Steve and Renee Comen. 

Thanks to all the sponsors who so generously donated to the event – Quantum Sails, North Sails, MAD Sails, Flying Scot Inc., Cummings Marine, Coral Reef Sailing Apparel, Rush Creek Yacht Club, Corinthian Sailing Club, Sail with Scott, Vela Sailing Supply, and Makeska, Peschel McBee Group of Wells Fargo.  We cannot do this without you!

Rush Creek Yacht Club pulled out all the stops to give us a great regatta.  Thanks to Regatta Chair Mike Brown and his crew for super regatta management and PRO Mark Foster and his crew for excellent race management.

Full results are here: http://www.regattanetwoMakeska rk.com/clubmgmt/applet_regatta_results.php?regatta_id=15921&show_crew=1

Pictures from today are being uploaded to:

https://imageevent.com/ericbussell/nac2018thursday

2018FOTY

The Fleet of the Year Award is presented to an outstanding Flying Scot fleet each year at the Annual Meeting during the NACs. This very prestigious award is given to the fleet that demonstrates some or all of these:

  • FSSA members in the fleet
  • Racing Flying Scots
  • Provoding articles for Scots 'n Water and FSSA.COM
  • Members of the fleet in leadership in FSSA - Executive Committee or Board Of Governors
  • Attendance at District and National regattas
  • Special activites such as clinics, seminars, sailing schools
  • Activities that encouragie membership in the fleet and in FSSA

This year's Fleet of the Year embodies all of these and more and is one of our largest fleets.  They held the 2017 Women and Junior NAC after weather prevented us from holding them in conjunction with the rest of the NAC and they were instrumental in establishing the Women's NAC as a separate event.  This fleet provided lots of help for this year's NAC at Rush Creek Yacht Club.  Congratulations to Corinthian Sailing Club's Fleet 23 from Dallas, Texas -  this is a well-deserved honor and the fleet should be very proud.