2018 NAC at Rush Creek Yacht Club, Heath, TX - Results

2018 North American Championships at Rush Creek Yacht Club          
CHAMPIONSHIP DIVISION              
Pos Bow/ Sail   Boat   Skipper Yacht Club R1 R2 R3 R4 R5 Tot
1   45 / 6138   JaMing-O   Zeke Horowitz [B][Championship]/ SSS/ COFCYC/    1   6   2   2   4   15  
Jay Horowitz            
2   56w / 6130      Tyler Andrews [A][Championship]/ Deep Creek Yacht Racing Association/    3   5   1   3   5   17  
Bill Bruss            
3   42 / 6133   The Scuppernong   Jeff Linton [C][Championship]/ Davis Island YC/    8   1   6   1   3   19T  
Amy Smith Linton            
4   40 / 6110      Kelly Gough [A][Championship]/ Corinthian Sailing Club/    6   2   4   6   1   19T  
Heidi Gough            
5   23 / 5471      Richard Wade [C][Championship]/ Birmingham Sailing Club & CSC/    5   12   3   8   8   36  
Jim Leonard            
6   26 / 5537      Bill Draheim [C][Championship]/ RCYC/    18   7   5   5   2   37  
Jeff Perna            
7   52w / 2688   Sir Boaty McBoatface   Griffin Orr [D][Championship]/ Corinthian Sailing Club/    4   3   16   9   13   45  
Tim Ponter            
8   19 / 5346      Tom Miller [B][Championship]/ CSC/    7   9   17   7   11   51  
Melissa Miller            
9   15 / 5010      Samuel Mandell [A][Championship]/ Nockamixon/Avalon/    2   19   7   12   18   58  
michael mandell            
10   28 / 5577   Mojito   JOhn Domagala [D][Championship]/ Pensacola Yacht Club/    10   25   8   4   20   67  
Susan Domagala            
11   36 / 6077   ADHD   Ryan Malmgren [D][Championship]/ Ephraim Yacht Club/    12   22   12   14   9   69  
Stacey Rieu            
12   13 / 4599   Spider Monkey   Greg Gust [D][Championship]/ Rush Creek Yacht Club/  16   8   9   25   12   70T  
Rod Favela /             
Cheryl Gongdran              
13   53w / 5310   Comfortably Numb   John Kreidler [D][Championship]/ Western Carolina Sailing Club/    13   15   21   11   10   70T  
John Wake            
14   30 / 5658   Gnatsquatch   Mary Anne Hopper [A][Championship]/ Rush Creek Yacht Club/    20   4   13   13   23   73  
John Hopper            
15   22 / 5454      Robert Cummings [C][Championship]/ Csc/    23   13   24   10   6   76  
Nina Cummings            
16   43 / 6134   Freezer   Keith Zars [B][Championship]/ LCYC/    14   14   15   19   17   79  
Toby Ricks            
17   54w / 5510   Bateau Bleu   Larry Taggart [A][Championship]/ Southern Yacht Club/    11   11   22   22   16   82  
Carrie Berger            
18   18 / 5171   Rhino   Sean O'Donnell [B][Championship]/ Lake Norman Yacht Club/    9   16   10   24   24   83T  
Joel Blade            
19   34 / 5884   Pescado Blanco   Alanna Strong [C][Championship]/ Corinthian Sailing Club/    17   10   14   23   19   83T  
Bruce Moore            
20   07 / 3935      Paul Miller [A][Championship]/ White Rock Boat Club/    26   20   19   15   7   87  
Don Kern            
21   11 / 4373   Flying Fox   Andrew Fox [A][Championship]/ BSC Fleet 118/    15   23   11   16   26   91  
Doug Fox            
22   49 / 6144   Catitude   Ben Williams [B][Championship]/ Clinton Lake Sailing Association/    21   21   18   18   14   92  
Deb Aronson            
23   24 / 5330      Cullen Bryant [B][Championship]/ Corinthian Sailing Club/    22   17   20   17   21   97  
Graham Bryant            
24   10 / 4317   El Diablo Tejano   Anderson Jones [A][Championship]/ Corinthian Sailing Club/    24   24   26   20   15   109  
Brad Casey            
25   25 / 5530      Frank Richards [B][Championship]/ Corinthian Sailing Club/    19   26/ SCP   25   21   22   113  
Jen Judkins            
26   57w / 5945   It's Never Too Late   Nancy Claypool [D][Championship]/ Southern Yacht Club/    25   26   23   26   25   125  
Frank Collins            
                     
CHALLENGER DIVISION                
                     
Pos Bow/Sail   Boat   Skipper Yacht Club R1 R2 R3 R4 R5 Total
1   29 / 5622   ZOOM   Randy Pawlowski [C][Challenger]/ Lake Monroe Sailing Assoc. / IRYC/    5   4   3   6   3   21  
Rafael Melendez            
2   41 / 6116   Stardust   Jody Smith [C][Challenger]/ Corinthian Sailing Club/    6   1   6   5   5   23  
Annette Johnson            
3   39 / 6090      Steve Comen [D][Challenger]/ CSC/    4   10   2   1   7   24  
Renee Comen            
4   20 / 5398      Melissa Hemker [C][Challenger]/ RCYC/    3   3   9   5/ RDG   6   26  
Eric Hemker            
5   03 / 4266      Chet Hight [B][Challenger]/ Grand Maumelle Sailing Club/    7   6   5   10   4   32  
Gary Marshall            
6   50 / 6155      Jeff Foerster [A][Challenger]/ Lake Canyon Yacht Club/    13   2   13   7   1   36  
Roland Foerster            
7   27 / 5556   Furball   Barry Moore [A][Challenger]/ Corinthian Sailing Club/    18   5   4   9   10   46  
Paul Moore            
8   04 / 3403   caerbannog   Forest Atkins [D][Challenger]/ Corinthian SC Dallas/    1   9   19   2   18   49T  
Mandy McCracken -Atkins            
9   21 / 5417   hit the trail   Ralph C Red Dog Jones [B][Challenger]/ CSC White Rock/    8   16   10   3   12   49T  
Sherrie Galaway            
10   38 / 6081   The Full Catastrophe   Chris Powers [C][Challenger]/ Lake Canyon Yacht Club/    2   13   8   18   9   50  
David Anderson            
11   44 / 6136   Wildcard   Eric Bussell [C][Challenger]/ Clinton Lake Sailing Assocaition/    12   19   12   4   8   55  
Perry Cameron            
12   33 / 5869      John Weston [C][Challenger]/ Corinthian Sailing Club/    15   11   7   14   17   64  
Jamie Weston            
13   02 / 1518   Circe   Jim Leggette [B][Challenger]/ Jackson Yacht Club/    17   18   11   8   11   65  
Mike Funk            
14   14 / 4689      Bowman O'Connor [C][Challenger]/ Corinthian Sailing Club/    10   8   17   11   21   67  
George Szaboky            
15   46 / 6140   Saluki   Bill Vogler [C][Challenger]/ Carlyle Sailing Association/    9   22   18   17   2   68  
Rick Wojnar            
16   12 / 4496   Grey Ghost   Bob Gough [B][Challenger]/ Corinthian Sailing Club, Dallas TX/    19   14   15   13   14   75  
Terry Schurtz            
17   32 / 5804   Precious & Sunshine's Freezing Samurai   Jeff Progelhof [B][Challenger]/ Rush Creek Yacht Club/    27/ DNS   27/ DNS   1   12   15   82  
Erin Progelhof            
18   09 / 4282      Carol Claypool [A][Challenger]/ LNYC/    11   15   14   27/DNS   20   87  
Dave Safirstein            
19   55w / 5700   Semper Fi   Bill McVey [D][Challenger]/ Lake Canyon Yacht Club/    22   12   24   16   16   90  
Audrey Duffell            
20   17 / 5161      Larry Seals [D][Challenger]/ RCYC/CSC/    16   17   16   20   23   92  
Joe Krachmer            
21   05 / 3406   Prairie Dog   Baron Eliason [B][Challenger]/ none/    14   7   27/ RET   27/ DNS   27/ DNS   102T  
William Eliason            
22   31 / 5715   Flting Scot   Volkan Otugen [D][Challenger]/ Corinthian Sailing Club/  20   21   27/ DNS   15   19   102T  
Greg Wallace /             
Desiree Wineland              
23   47 / 6141      Barry Hambrick [D][Challenger]/ Birmingham Sailing Club/    21   20   21   21   25   108  
Tracy Hambrick            
24   06 / 3617   Sadie   Bryan Hunt [D][Challenger]/ Clinton Lake Sailing Association/    23   23   23   19   22   110  
Angie Hunt            
25   16 / 5080   Tiller Instinct   Jack Marsh [A][Challenger]/ Rush Creek Yacht Club/    24   27/ DNS   20   27/ DNS   13   111  
Elizabet Marsh            
26   01 / 1470   GOD and Country   John Cassada [A][Challenger]/ Carlyle Sailing Association/    25   24   22   22   24   117  
Anna Dodd            
                     
                     
QUALIFIERS                
                     
Pos Bow/Sail   Boat   Skipper Yacht Club R1 R2 Total Pos    
1   45 / 6138   JaMing-O   Zeke Horowitz [B][Championship]/ SSS/ COFCYC/    1   1   2   1      
Jay Horowitz              
2   13 / 4599   Spider Monkey   Greg Gust [D][Championship]/ Rush Creek Yacht Club/  2   1   3T   2      
Rod Favela /               
Cheryl Gongdran                
3   42 / 6133   The Scuppernong   Jeff Linton [C][Championship]/ Davis Island YC/    1   2   3T   3      
Amy Smith Linton              
4   19 / 5346      Tom Miller [B][Championship]/ CSC/    2   4   6T   4      
Melissa Miller              
5   23 / 5471      Richard Wade [C][Championship]/ Birmingham Sailing Club & CSC/    3   3   6T   5      
Jim Leonard              
6   52w / 2688   Sir Boaty McBoatface   Griffin Orr [D][Championship]/ Corinthian Sailing Club/    4   3   7   6      
Tim Ponter              
7   40 / 6110      Kelly Gough [A][Championship]/ Corinthian Sailing Club/    4   4   8   7      
Heidi Gough              
8   56w / 6130      Tyler Andrews [A][Championship]/ Deep Creek Yacht Racing Association/    3   6   9   8      
Bill Bruss              
9   25 / 5530      Frank Richards [B][Championship]/ Corinthian Sailing Club/    5   6   11   9      
Jen Judkins              
10   15 / 5010      Samuel Mandell [A][Championship]/ Nockamixon/Avalon/    7   5   12T   10      
michael mandell              
11   26 / 5537      Bill Draheim [C][Championship]/ RCYC/    5   7   12T   11      
Jeff Perna              
12   53w / 5310   Comfortably Numb   John Kreidler [D][Championship]/ Western Carolina Sailing Club/    6   7   13   12      
John Wake              
13   43 / 6134   Freezer   Keith Zars [B][Championship]/ LCYC/    9   5   14   13      
Toby Ricks              
14   28 / 5577   Mojito   JOhn Domagala [D][Championship]/ Pensacola Yacht Club/    7   13   20T   14      
Susan Domagala              
15   34 / 5884   Pescado Blanco   Alanna Strong [C][Championship]/ Corinthian Sailing Club/    9   11   20T   15      
Bruce Moore              
16   30 / 5658   Gnatsquatch   Mary Anne Hopper [A][Championship]/ Rush Creek Yacht Club/    10   10   20T   16      
John Hopper              
17   54w / 5510   Bateau Bleu   Larry Taggart [A][Championship]/ Southern Yacht Club/    19   2   21T   17      
Carrie Berger              
18   24 / 5330      Cullen Bryant [B][Championship]/ Corinthian Sailing Club/    13   8   21T   18      
Graham Bryant              
19   10 / 4317   El Diablo Tejano   Anderson Jones [A][Championship]/ Corinthian Sailing Club/    12   9   21T   19      
Brad Casey              
20   07 / 3935      Paul Miller [A][Championship]/ White Rock Boat Club/    6   16   22   20      
Don Kern              
21   22 / 5454      Robert Cummings [C][Championship]/ Csc/    8   15   23T   21      
Nina Cummings              
22   18 / 5171   Rhino   Sean O'Donnell [B][Championship]/ Lake Norman Yacht Club/    14   9   23T   22      
Joel Blade              
23   36 / 6077   ADHD   Ryan Malmgren [D][Championship]/ Ephraim Yacht Club/    10   14   24   23      
Stacey Rieu              
24   11 / 4373   Flying Fox   Andrew Fox [A][Championship]/ BSC Fleet 118/    8   17   25T   24      
Doug Fox              
25   57w / 5945   It's Never Too Late   Nancy Claypool [D][Championship]/ Southern Yacht Club/    14   11   25T   25      
Frank Collins              
26   49 / 6144   Catitude   Ben Williams [B][Championship]/ Clinton Lake Sailing Association/    16   10   26   26      
Deb Aronson              
27   04 / 3403   caerbannog   Forest Atkins [D][Challenger]/ Corinthian SC Dallas/    19   8   27T   27      
Mandy McCracken -Atkins              
28   41 / 6116   Stardust   Jody Smith [C][Challenger]/ Corinthian Sailing Club/    11   16   27T   28      
Annette Johnson              
29   38 / 6081   The Full Catastrophe   Chris Powers [C][Challenger]/ LCYC/    15   12   27T   29      
David Anderson              
29   50 / 6155      Jeff Foerster [A][Challenger]/ Lake Canyon Yacht Club/    15   12   27T   29      
Roland Foerster              
30   20 / 5398      Melissa Hemker [C][Challenger]/ RCYC/    13   14   27T   30      
Eric Hemker              
31   27 / 5556   Furball   Barry Moore [A][Challenger]/ Corinthian Sailing Club/    11   19   30   31      
Paul Moore              
32   44 / 6136   Wildcard   Eric Bussell [C][Challenger]/ Clinton Lake Sailing Assocaition/    12   20   32   32      
Perry Cameron              
33   03 / 4266      Chet Hight [B][Challenger]/ Grand Maumelle Sailing Club/    21   13   34   33      
Gary Marshall              
34   33 / 5869      John Weston [C][Challenger]/ Corinthian Sailing Club/    16   19   35   34      
Jamie Weston              
35   14 / 4689      Bowman O'Connor [C][Challenger]/ Corinthian Sailing Club/    18   18   36   35      
George Szaboky              
36   09 / 4282      Carol Claypool [A][Challenger]/ LNYC/    22   15   37   36      
Dave Safirstein              
37   29 / 5622   ZOOM   Randy Pawlowski [C][Challenger]/ Lake Monroe Sailing Assoc. / IRYC/    17   21   38T   37      
Rafael Melendez              
38   16 / 5080   Tiller Instinct   Jack Marsh [A][Challenger]/ Rush Creek Yacht Club/    20   18   38T   38      
Elizabet Marsh              
39   12 / 4496   Grey Ghost   Bob Gough [B][Challenger]/ Corinthian Sailing Club, Dallas TX/    17   23   40T   39      
Terry Schurtz              
40   02 / 1518   Circe   Jim Leggette [B][Challenger]/ Jackson Yacht Club/    18   22   40T   40      
Mike Funk              
41   31 / 5715   Flting Scot   Volkan Otugen [D][Challenger]/ Corinthian Sailing Club/  20   20   40T   41      
Greg Wallace /               
Desiree Wineland                
42   46 / 6140   Saluki   Bill Vogler [C][Challenger]/ Carlyle Sailing Association/    27/ DNS   17   44T   42      
Rick Wojnar              
43   01 / 1470   GOD and Country   John Cassada [A][Challenger]/ Carlyle Sailing Association/    23   21   44T   43      
Anna Dodd              
44   05 / 3406   Prairie Dog   Baron Eliason [B][Challenger]/ none/    24   24   48   44      
William Eliason              
45   47 / 6141      Barry Hambrick [D][Challenger]/ Birmingham Sailing Club/    27/ DNS   27/ DNS   54T   45      
Tracy Hambrick              
45   32 / 5804   Precious & Sunshine's Freezing Samurai   Jeff Progelhof [B][Challenger]/ Rush Creek Yacht Club/    27/ DNS   27/ DNS   54T   45      
Erin Progelhof              
45   21 / 5417   hit the trail   Ralph C Red Dog Jones [B][Challenger]/ CSC White Rock/    27/ DNS   27/ DNS   54T   45      
Sherrie Galaway              
45   55w / 5700   Semper Fi   Bill McVey [D][Challenger]/ Lake Canyon Yacht Club/    27/ DNS   27/ DNS   54T   45      
Audrey Duffell              
45   06 / 3617   Sadie   Bryan Hunt [D][Challenger]/ Clinton Lake Sailing Association/    27/ DNS   27/ DNS   54T   45      
Angie Hunt              
45   39 / 6090      Steve Comen [D][Challenger]/ CSC/    27/ DNF   27/ DNS   54T   45      
Renee Comen              
45   17 / 5161      Larry Seals [D][Challenger]/ RCYC/CSC/    27/ DNS   27/ DNS   54T   45      
Joe Krachmer              

Location

Rush Creek Yacht Club
Ruch Creek Rd
Heath, TX
United States
32° 49' 34.8852" N, 96° 29' 35.1564" W
Regatta Date: 
Saturday, June 9, 2018 - Thursday, June 14, 2018