2015 NAC at Bay Waveland Yacht Club in MS

2015 BWYC NAC

2015 NAC Championship Division
Bow/Sail   Boat   Skipper/Crew Yacht Club R1 R2 R3 R4 R5 Tot Pos
36 / 5881 / 9      Andrew Eagan/Marcus Eagan Bay-Waveland YC 3   5   13   1   1   23   1  
07 / 5982   The Speckled Butterbean   Jeffrey Linton/Amy Smith Linton Davis Island Yacht Club 2   1   12   6   4   25   2  
45 / GYA 104   Entropy   Benz Faget/Mary Hewes SYC/NOYC/ GYC   6   12   1   3   9   31   3  
42 / 94      Rod Stieffel/Luke Rosetti BWYC/ BWYC   1   6   5   19   2   33T   4  
23 / 4901   JaMing-O   Zeke Horowitz/Jay Horowitz SSS/ COFCYC 10   3   3   4   13   33T   5  
34 / 6077   ADHD   Ryan Malmgren/Chris Smith Ephraim Yacht Club 4   18   6   2   6   36   6  
28 / 5510   Bateau Bleu   Larry Taggart/Carrie Berger Southern Yacht Club 14   9   4   5   11   43   7  
16 / 39   Rebel Yell   John Dane III/Schaffer Dane PCYC 8   2   16   14   5   45   8  
09 / 6098   Beach House on the Moon   Harry Carpenter/Melanie Dunham Deep Creek YRA, Maryland/ Candlewood YC   5   11   25   11   7   59   9  
11 / 5566   LA   Jim Signor/Cheryl Signor Coconut Grove SC 9   8   2   22   19   60   10  
22 / 5454      Kelly Gough/Heidi Gough CSC 16   19   19   8   3   65   11  
33 / 4156      Greiner Hobbs/Robert Hobbs Davis Island Yacht Club 25   4   7   18   12   66   12  
08 / 6040   Patriot   Robert Whittemore/John Wake Fishing Bay YC 19   7   17   16   8   67   13  
27 / 5179   Sweet Pea   Tom McNally/John McNally Davis Island Yacht Club/ Palm Beach Sailing Club   21   10   21   7   10   69T   14  
37 / 5310   Comfortably Numb   John Kreidler/Joe Brake WCSC 11   17   11   15   15   69T   15  
29 / 4925   DaBomb   Mark Taylor/Michelle Taylor DIYC 18   22   15   9   17   81   16  
17 / 6090      Steve Comen/Rnee Comen CSC 12   16   8   26   23   85   17  
20 / 2925   Serge   Dave Thinel/Kim Thinel SSS 20   23   10   17   16   86   18  
15 / 6079      Michael Mittman/Greta Mittman CSC 24   15   18   13   20   90   19  
51 / 5257   Aw Naw   Andy Hayward/Drew Hayward DIYC 7   21   26   21   18   93T   20  
02 / 5897   Sophie   Ben Williams/Deb Aronson Clinton Lake Sailing Association 13   25   9   24   22   93T   21  
50 / 29   SYC 29   John Lovell/Katy Lovell/Nick Lovell Southern Yacht Club 15   13   24   27   14   93T   22  
43 / 5871   Ack Ack   Charlie Clifton/Cindy Clifton Sarasota Sailing Squadron 23   20   22   10   24   99T   23  
03 / 5658   Rita   Robert Cummings/Nina CUmmings CSC 17   24   20   12   26   99T   24  
41 / 3501   Grumpy Old Geezer   Peter Beam/Tim Porter LNYC 22   14   14   23   27   100   25  
26 / 6060   EVA   Frank Gerry/Marianne Gerry Clinton Lake Sailing Association 26   27   23   20   25   121   26  
12 / 2742   Clarabelle   Chris Powers/David Anderson Lake Canyon Yacht Club 27   26   27   25   21   126  

27 

 

 

 

 

 

 

 

 

2015 NAC Challenger Division
Bow/Sail   Boat   Skipper/Crew Yacht Club R1 R2 R3 R4 R5 Tot Pos
01 / 5577   Mojnito   John Domagala/Susan Domagala Pensacola Yacht Club 1   6   4   1   6   18   1  
19 / 5779      Tom Miller/Melissa Miller Corinthian Sailing Club   7   3   3   2   9   24   2  
48 / 842   842   Rudy Trejo/Laura Dalton/Shawn Brennan New Orleans 3   9   1   10   3   26   3  
38 / 5530      Frank Richards/Bowman O'Connor Corinthian Sailing Club 2   2   9   4   14   31   4  
18 / 5857   Kachow   Greg Kampf/Diane Kampf Massapoag Yacht Club 5   13   6   7   2   33   5  
39 / 6020   Moxie V   Bill Ross [C][Challenger]/Carol Claypool Lake Norman YC 15   7   2   3   8   35T   6  
52 / 5544      Jim Bigham/Cathy Bingham Coconut Grove Sailing Club 6   5   11   8   5   35T   7  
35 / 5945   It's Never Too Late   Nancy Claypool/Frank Collins Southern/Ephraim 14   1   5   15   4   39   8  
21 / 4088   sunesis   Chris HermanRob Alexander LTYC 10   18   7   11   1   47   9  
04 / 4317   El Diablo tejano   Anderson Jones/Debbie oagland CSC  12   4   16   9   10   51   10  
25 / 5956      Burton Shepherd/Amanda Boers Corinthian Sailing Club 16   10   14   5   15   60   11  
30 / 5075   No Excuses   William Robertson Privateer Yacht Club   8   16   13   12   12   61   12  
44 / 5639   Knot guilty   Willson Jenkins/Bonnie Jenkins Muscle Shoals Sailing Club 9   14   19   14   7   63   13  
05 / 5959   Flying Shaytoon   Dari Esfahani/Victor Bloede Corinthian Sailing Club/ Rush Creek Yacht Club   13   12   20   6   13   64T   14  
10 / 1518   Circe   Jim Leggette/Mike Funk Jackson Yacht Club 11   11   12   19   11   64T   15  
31 / 129      Pierce de Boisblanc/Langston Goldenburg/Scott Sonnier Southern Yatch Club 18   15   8   13   23/ DNC   77   16  
13 / 5869      John Weston/Jamie Weston CSC  20   8   10   17   23/ DNC   78   17  
46 / 6046   Oh, Kay!   Albert Rees/Hanne Ginese Lake Arthur YC/Lake Charles YC 17   19   15   20   18   89T   18  
49 / 83   FYC   Pete Mcgriff/Liam Bishop/Camille Mcgriff Fairhope 23/ DSQ   17   17   16   16   89T   19  
24 / 4926      Claude Dannemann/Randall Dannemann BWYC 19   20   18   18   17   92   20  
32 / 5152   Flying Circus   Charles Rob Fowler Privateer Yacht Club   4   23/ DSQ   23/ DNC   23/ DNC   23/ 'DNC   96   21  
06 / 4001   Wayne Broussard   Wayne Broussard Wayne Broussard   23/ DNC   23/ DNC   23/ DNC   23/ DNC   23/ DNC   115   22

 

2015 NAC Qualifiers
Bow/Sail   Boat   Skipper Yacht Club R1 R2 Total Pos
07 / 5982   The Speckled Butterbean   Jeffrey Linton [C][Championship]/ Davis Island Yacht Club/ Davis Island Yacht Club   1   2   3   1  
Amy Smith Linton  
42 / 94      Rod Stieffel [B][Championship]/ BWYC/ BWYC   4   1   5T   2  
Luke Rosetti  
16 / 39   Rebel Yell   John Dane III [B][Championship]/ PCYC/ pcyc   2   3   5T   3  
Schaeffer Dane  
36 / 5881 / 9      Andrew Eagan [D][Championship]/ Bay-Waveland YC/ Bay-Waveland YC   4   2   6T   4  
Marcus Eagan  
23 / 4901   JaMing-O   Zeke Horowitz [C][Championship]/ SSS/ COFCYC/ SSS/COFCYC   2   4   6T   5  
Jay Horowitz  
22 / 5454      Kelly Gough [B][Championship]/ CSC/ CSC   1   6   7   6  
Heidi His lovely wife Gough  
08 / 6040   Patriot   Robert Whittemore [D][Championship]/ Fishing Bay YC/ Fishing Bay YC   7   1   8T   7  
John Wake  
28 / 5510   Bateau Bleu   Larry Taggart [D][Championship]/ Southern Yacht Club/ Southern Yacht Club   5   3   8T   8  
Carrie Berger  
45 / GYA 104   Entropy   Benz Faget [A][Championship]/ SYC/NOYC/ GYC   3   5   8T   9  
Mary Hewes  
20 / 2925   Serge   Dave Thinel [D][Championship]/ SSS/ SSS   3   7   10T   10  
Kim Thinel  
29 / 4925   DaBomb   Mark Taylor [A][Championship]/ DIYC/ DIYC   6   4   10T   11  
Michele Taylor  
33 / 4156      Greiner Hobbs [C][Championship]/ Davis Island Yacht Club/ Davis Island Yacht Club   8   5   13   12  
Robert Hobbs  
09 / 6098   Beach House on the Moon   Harry Carpenter [A][Championship]/ Deep Creek YRA, Maryland/ Candlewood YC   8   6   14   13  
Melanie Dunham  
51 / 5257   Aw Naw   Andy Hayward [B][Championship]/ DIYC/ DIYC   5   12   17   14  
Drew Hayward  
34 / 6077   ADHD   Ryan Malmgren [B][Championship]/ Ephraim Yacht Club/ A club in New Jersey   7   11   18T   15  
Kris Smith  
50 / 29   SYC 29   John Lovell [A][Championship]/ Southern Yacht Club/ Southern Yacht Club 10   8   18T   16  
Katy Lovell / Southern Yacht Club  
Nick Lovell      
11 / 5566   LA   Jim Signor [C][Championship]/ Upper Keys Sailing Club Coconut Grove SC/ UKSC / CGSC   9   9   18T   17
Cheryl Signor    
03 / 5658   Rita   Robert Cummings [C][Championship]/ Csc/ Csc   10   10   20   18
Nina Cummings    
43 / 5871   Ack Ack   Charlie Clifton [C][Championship]/ Sarasota Sailing Squadron/ SSS   6   15   21   19
Cindy the absolutely most lovely wife Clifton    
02 / 5897   Sophie   Ben Williams [B][Championship]/ Clinton Lake Sailing Association/ Clinton Lake Sailing Association 15   7   22   20
Deb Aronson / Clinton Lake Sailing Association    
Deb Aronson    
27 / 5179   Sweet Pea   Tom McNally [C][Championship]/ Davis Island Yacht Club/ Palm Beach Sailing Club   15   8   23T   21  
John McNally  
12 / 2742   Clarabelle   Chris Powers [D][Championship]/ Lake Canyon Yacht Club/ None 14   9   23T   22  
David Anderson / LCYC  
Chris Powers      
26 / 6060   EVA   Frank Gerry [B][Championship]/ Clinton Lake Sailing Association, IL/ Clinton Lake Sailing Association, IL 9   14   23T   23
Marianne Gerry / Clinton Lake Sailing Association, IL    
Marianne Gerry    
17 / 6090      Steve Comen [A][Championship]/ CSC/ CSC   11   14   25   24  
Renee Comen  
15 / 6079      Michael Mittman [C][Championship]/ CSC/ CSC   13   13   26   25  
Greta Mitttman  
01 / 5577   Mojnito   john domagala [A][Challenger]/ Pensacola Yacht Club/ Pensacola Yacht Club   17   10   27   26  
Susan Domagala  
44 / 5639   Knot guilty   Willson Jenkins [D][Challenger]/ Muscle Shoals Sailing Club/ MSSC 16   12   28T   27  
Bonnie Jenkins / MSSC  
Bonnie Jenkins      
13 / 5869      John Weston [A][Challenger]/ CSC/ CSC   13   15   28T   28
Jamie Weston    
32 / 5152   Flying Circus   Charles Fowler [B][Challenger]   Privateer Yacht Club   12   17   29   29
41 / 3501   Grumpy Old Geezer   Peter Beam [D][Championship]/ LNYC/ LNYC   19   11   30   30  
Tim Porter  
31 / 129      Pierce de Boisblanc [C][Challenger]/ Southern Yatch Club/ Southern Yatch Club 17   16   33   31  
Langston Goldenburg / Southern Yatch Club  
Scott Sonnier      
04 / 4317   El Diablo tejano   Anderson Jones [D][Challenger]/ CSC/ CSC   21   13   34T   32
Debbie Hoagland    
18 / 5857   Kachow   Greg Kampf [B][Challenger]/ Massapoag Yacht Club/ Massapoag Yacht Club   14   20   34T   33
Diane Kampf    
39 / 6020   Moxie V   Bill Ross [C][Challenger]/ Lake Norman YC/ Lake Norman YC   11   24   35T   34
Carol Claypool    
21 / 4088   sunesis   Chris Herman [A][Challenger]/ LTYC/ Ltyc   19   16   35T   35
Rob Alexander    
49 / 83   FYC   Pete Mcgriff [D][Challenger]/ Fyc/ GYA Fairhope 4419 18   17   35T   36
Liam Bishop / Fairhope Yacht Club    
Camille McGriff    
48 / 842   842   Rudy Trejo [C][Challenger]/ New Orleans/ New Orleans 12   25   37   37  
Laura Dalton / New Orleans  
Shawn Brennan      
38 / 5530      Frank Richards [B][Challenger]/ Corinthian Sailing Club/ Corinthian Sailing club   16   22   38   38
Bowman O'Connor    
30 / 5075   No Excuses   William Robertson [B][Challenger]   Privateer Yacht Club   18   21   39T   39
35 / 5945   It's Never Too Late   Nancy Claypool [C][Challenger]/ Southern/Ephraim/ none   20   19   39T   40  
Frank Collins  
25 / 5956      Burton Shepherd [A][Challenger]/ Corinthian Sailing Club/ Corinthian Sailing Club   22   18   40T   41  
Amanda Boers  
19 / 5779      Tom Miller [C][Challenger]/ Corinthian Sailing Club/ CSC   22   18   40T   41  
Melissa Miller  
05 / 5959   Flying Shaytoon   Dari Esfahani [A][Challenger]/ Corinthian Sailing Club/ Rush Creek Yacht Club   21   21   42   42  
Victor Bloede  
24 / 4926      Claude Dannemann [D][Challenger]/ BWYC/ BWYC   24   19   43T   43  
Randall Dannemann  
46 / 6046   Oh, Kay!   Albert Rees [D][Challenger]/ Lake Arthur YC and Lake Charles YC/ Lake Aurthur   23   20   43T   44  
Hanna Ginese  
10 / 1518   Circe   Jim Leggette [B][Challenger]/ Jackson Yacht Club/ n. a.   20   26   46   45  
Mike Funk    
37 / 5310   Comfortably Numb   John Kreidler [A][Championship]/ WCSC/ None   26/DNC   23/OCS   49T   46  
Joe Brake  
52 / 5544      Jim Bigham [B][Challenger]/ Coconut Grove Sailing Club/ UKSC   26/DNF   23   49T   46  
Cathy Bigham  
06 / 4001   Wayne Broussard   Wayne Broussard [B][Challenger]   Wayne Broussard   26/DNC   28/DNC   54   47  

 

2015 Women's NAC
Sail   Boat   Skipper Yacht Club R 1 R 2 R 3 Total Pos
93      Shelley Caplan   Bay Waveland Yacht Club   3   2   1   6   1  
6079      Greta Mittman   Corinthian Sailing Club   1   6   2   9   2  
6098   Beach House on the moon   Melanie Dunham   Candlewood YC/DCYRA   5   1   5   11   3  
82   FYC   Camille McGriff   Fairhope Yacht Club   2   4   6   12T   4  
5945   It's Never Too Late   Nancy Claypool   Southern/Ephraim   6   3   3   12T   5  
310      Sally Morriss   Birmingham Sailing Club   4   5   4   13   6  
5897   Sophie   Deb Aronson   Clinton Lake Sailing Association   7   7   7   21   7  
5152   Hydrotherapy   Linda Knudson Lind   Privateer Yacht Club   8   9/DNF   9/DNS   26   8  
2015 Junior NAC
Sail   Boat   Skipper Yacht Club R 1 R 2 R 3 Tot Pos
 / 5257   Aw Naw   Drew Hayward   DIYC   1   2   1   4   1  
42 / 93      Andrew Trapani   BWYC   2   3   2   7   2  
50 / 29   SYC 29   Nick Lovell   Southern Yacht Club   4   1   3   8   3  
27 / 5179      Robert McNally   Palm Beach Sailing Club   3   6   4   13   4  
14 / 32      Boyd Housey   Pass Christian Yacht Club   7   4   5   16T   5  
59 / 129      Scott Sonnier, Jr.   Southern YC   5   5   6   16T   6  
13 / 5869      Jamie Weston   CSC   6   8   8   22T   7  
49 / 83   Fyc   Peter Mcgriff   Fairhope Yacht Club   8   7   7   22T   8  
48 / 2260   Excalibur   Ben Ryan   NOYC   12/DNS   9   9   30   9  
31 / 291      Pierce de Boisblanc   Southern Yatch Club   9   10   12/DNF   31T   10  
57 / 25      Nathaniel Rubin   Southern YC   10   11   10   31T   11  
2015 Flying Scot North American Championship - Bay-Waveland Yacht Club, Bay St.Louis, MS - Trophy Winners
Best Sailed Club-Owned Boat Detroit Yacht Club Cup – Awarded to the best sailed club-owned boat. Andrew Eagan, Bay-Waveland Yacht Club
Best Sailed Challenger Boat with Woman on Board Nancy Roman Trophy – Awarded to the highest finisher with a woman on board, either skipper or crew, in the Challenger Division. Susan Domagala from Pennsecola Yacht Club
Best Sailed Boat with Woman Skipper Huron-Portage Yacht Club Fleet 20 Trophy – Awarded to Highest Placing Woman Skipper. Nancy Claypool, Southern Yacht Club and Ephraim Yacht Club
Best Sailed Boat with only Wife/Husband on Board Ted and Florence Glass Trophy – to honor the best sailed Scot with only a wife and husband on board. Jeff and Amy Linton from Davis Island Yacht Club
Best Sailed Father-Son Boat Father/Son Trophy – Awarded to the best sailed boat with a father and son on board, with one as a skipper. Zeke and Jay Horowitz, Sarasota Sailing Squadron
Best Family Sailed Boat Mary Douglas Trophy – Awarded to the best family sailed boat with at least one woman on board. Jeff and Amy Linton from Davis Island Yacht Club
Best Fleet in NAC Fleet 1 Trophy – Awarded to the best fleet in the NAC. Davis Island Yacht Club Fleet 168
For the following winners
Jeff and Amy Linton
Greiner and Robert Hobbs
Tom and John McNally
Best Finishing Skipper – Age 55 and Over Master Trophy Benz Faget, Southern Yacht Club
Senior Championship – Skipper and crew both Age 60 or Over  3rd Place William Robertson and crew, Privateer Yacht Club
   2nd Place Frank and Marianne Gerry from Clinton Lake Sailing Association
   1st Place – Silver Piper Bowl Charlie and Cindy Clifton, Sarasota Sailing Squadron
Women's NAC Champion Joan Burnside Trophy - Awarded to the highest placing skipper in the Women's NAC Shelley Caplan from Bay-Waveland Yacht Club
Junior NAC Champion Fleet 76 Trophy - Awarded to the highest placing skipper in the Junion NAC Drew Hayward and Andy Hayward from Davis Island Uacht Club
Fleet of the Year FSSA - Awarded to the Most Active Fleet  Awarded to Sarasota Sailing Squadron, Sarasota, FL, Fleet 36 Captain Robert Twinem
Executive Secretary's Cup JEE - Awarded to a person who has contributed a great deal to the association Not awarded in 2015
CHALLENGER DIVISON 10th Place Anderson Jones and Debbie Hoagland from Corinthian Sailing Club
  9th Place Chris Herman and Rob Alexander from LTYC
  8th Place Nancy Claypool and Frank Collins from Southern Yacht Club and Ephraim Yacht Club
  7th Place Jim and Cathy Bingham from Coconut Grove Sailing Club
  6th Place Bill Ross and Carol Claypool from Lake Norman Yacht Club
  5th Place Greg and Diane Kampf from Massapoag Yacht Club
  4th Place Frank Richards and Bowman O'Connor, Corinthian Sailing Club
  3rd Place - Terry Schroeder Trophy Rudy Trejo, Laura Dalton, and Shawn Brennan from New Orleans Yacht Club
  2nd Place - Sam Tellschow Memorial Trophy Tom and Melissa Miller, Corinthian Sailing Club
  1st Place - Max and Mary Doolittle Trophy John and Susan Domagala, Pensacola Yacht Club
     
CHAMPIONSHIP DIVISION 10th Place Jim and Cheryl Signor from Coconut Grove Sailing Club
  9th Place Harry Carpenter and Melanie Dunham from Deep Creep Yacht Racing Association
  8th Place John and Shaeffer Dane from Pass Christian Yacht Club
  7th Place Larry Taggart and Carrie Berger from Southern Yacht Club
  6th Place Ryan Malmgren and Chris Smith from Ephraim Yacht Club
  5th Place Zeke and Jay Horowitx from Saraota Sailing Squadfron
  4th Place - Ratsey & Lapthom Trophy Rod Steiffel and Luke Rosetti from Bay-Waveland Yacht Club
  3rd Place - GL Foster Trophy Benz Faget and Mary Hewes from Southern Yacht Club
  2nd Place - Tea Party Trophy Jeff and Amy Linton from Davis Island Yacht Club
  1st Place - Gordon K. Douglass Trophy Andrew and Marcus Eagan from Bay-Waveland Yacht Club

 

 

 

 

 

 

 

 

Location

Bay Waveland Yacht Club Bay St. Louis, MS
United States
30° 20' 51.1656" N, 89° 19' 4.6236" W
AttachmentSize
p6205168.jpg115.47 KB
Regatta Date: 
Sunday, June 21, 2015 - Friday, June 26, 2015