2014 NAC at Toms River YC, Toms River NJ

  2014   Flying Scot NAC Championship Division        
        RACE  
  Boat Skipper Crew 1 2 3 4 5 Total
1 5982 Jeff Linton Amy Smith-Linton 1 1 2 1 4 9
2 6040 Robert Whittemore John Wake 4 2 3 12 2 23
3 5310 John Kreidler Joe Brake 2 3 5 3 11 24
4 842 Chris Morgan Eric Rexford 3 5 1 8 15 32
5 4925 Mark Taylor Stewart Taylor 7 13 4 10 1 35
6 6098 Harry Carpenter Melanie Dunham 5 6 11 7 7 36
7 4156 Greiner Hobbs Robert Hobbs 6 7 6 5 13 37
8 4373 Roger Sharp Kate Sharp 9 9 7 4 12 41
9 6077 Ryan Malmgren Adam Keen 11 8 8 11 6 44
10 5563 John Luard Keith Petrosemolo 10 4 13 14 5 46
11 4625 John Eckart Connie Eckart 13 14 10 2 9 48
12 5510 Larry Taggart Carrie Berger 12 11 9 13 3 48
13 4240 Marc Gordon Phil Cardelfe 16 12 14 6 10 58
14 5688 Daniel Vought Samantha &   Alexandra Vought 8 10 16 9 16 59
15 5509 Ron Kiss Tom Hanley 15 15 15 15 8 68
16 5897 Ben Williams Deb Aronson 14 DNF 12 16 14 73

 

  2014   Flying Scot NAC Challenger Division          
        RACE  
  Boat Skipper Crew 1 2 3 4 5 Total
1 5857 Greg Kampf Diane Kampf 6 5 6 1 2 20
2 6060 Frank Gerry Marianne Gerry 8 11 1 2 1 23
3 5504 Joseph Thorpe Tyler Yetman 3 2 8 7 3 23
4 6019 Glenn Shaffer Connor Wells 1 6 11 4 5 27
5 4736 Edward Summerfield Herb Lindsey 7 10 2 6 6 31
6 315 Roy Childers Steve Huges Mike   Lackland 4 1 5 13 9 32
7 5650 Norm Wentworth Ed Surgan 10 3 9 14 4 40
8 5691 Dave Safirstein Carol Claypool 11 9 4 5 11 40
9 5359 Steve Berglund Dan Ioli 5 12 14 3 8 42
10 1518 James Leggette Mike Funk 12 7 3 8 13 43
11 6048 Richard Kerdock Glenn Lines DNF 4 7 10 7 44
12 5758 Robert Vogel …….. 2 OCS 10 11 12 51
13 3551 David Petersen Kristin Petersen Adam   Tavolaro 9 8 13 12 DNC 58
14 5636 Henry Picco Ariel Harrington 14 14 12 9 10 59
15 3737 Jim Loughman Joe Bond 13 13 15 15 14 70

 

2014   Flying Scot North American Championship - Toms River   Yacht Club, Toms River, NJ - Perpetual and Keeper Trophy Winners
Best   Sailed Club-Owned Boat Detroit Yacht Club Cup – Awarded   to the best sailed club-owned boat. Not awarded in 2014 - no club   owned boats were sailed
Best   Sailed Challenger Boat with Woman on Board Nancy Roman Trophy – Awarded to   the highest finisher with a woman on board, either skipper or crew, in the   Challenger Division. Awarded to Diane Kampf from   Massapoag Yacht Club
Best   Sailed Boat with Woman Skipper Huron-Portage Yacht Club Fleet   20 Trophy – Awarded to Highest Placing Woman Skipper. 2014 not awarded - no Women   skippers in this year's NAC
Best   Sailed Boat with only Wife/Husband on Board Ted and Florence Glass Trophy –   to honor the best sailed Scot with only a wife and husband on board. Awarded to Jeff and Amy Linton   from Davis Island Yacht Club
Best   Sailed Father-Son Boat Father/Son Trophy – Awarded to   the best sailed boat with a father and son on board, with one as a skipper. Awarded to Mark and Stewart   Taylor from Davis Island Yacht Club
Best   Family Sailed Boat Mary Douglas Trophy – Awarded to   the best family sailed boat with at least one woman on board. Awarded to Jeff and Amy Linton   from Davis Island Yacht Club
Best Fleet in NAC Fleet 1 Trophy – Awarded to the best fleet in   the NAC. Awarded to Davis Island Yacht   Club
For the   following winners
Jeff and   Amy Linton
Chris   Morgan and Eric Wexford
Mark   and Stewart Taylor
Best   Finishing Skipper – Age 55 and Over Master Trophy Awarded to John Kreidler from   Western Carolina Sailing Club
Senior   Championship – Skipper and crew both Age 60 or Over  3rd Place Norm Wentworth and Ed Surgan   from Westhampton Yacht Squadron
   2nd Place Ed Summerfield and Herb   Lindsey 
   1st Place – Silver Piper   Bowl Frank and Marianne Gerry from   Clinton Lake Sailing Association
Women's   NAC Champion Joan Burnside Trophy - Awarded   to the highest placing skipper in the Women's NAC 2014 not awarded - no Women's   NAC was held (not enough entrants)
Junior   NAC Champion Fleet 76 Trophy - Awarded to the   highest placing skipper in the Junion NAC 2014 not awarded - no Junior NAC   was held (not enough entrants)
Fleet   of the Year FSSA - Awarded to the Most   Active Fleet  Awarded to Massapoag Yacht Club,   Sharon, MA, Fleet Captain Greg Kampf
Executive   Secretary's Cup JEE - Awarded to a person who   has contributed a great deal to the association Awarded to Diane Kampf from   Massapoag Yacht Club
Scots   n' Water Editor's Awards Scots n' Water Editor - awarded   to special contributors to the magazine during this year Will be published in the next   Scots n' Water
CHALLENGER   DIVISON 10th Place Jim Leggette and Mike Funk from   Jackson Yacht Club
  9th Place Steve Berglund and Dan Iola from Toms River YC
  8th Place Dave Safirstein and Carol   Claypool from Lake Norman Yacht Club
  7th Place Norm Wentworth and Ed Surgan   from Westhampton Yacht Squadron
  6th Place Roy Childers, Steve Huges and   Mike Lackland from Lavallette YC
  5th Place Ed Summerfield and Herb Lindsey from Washington YC
  4th Place Glenn Shaffer and Connor Wells   from Toms River Yacht Club
  3rd Place - Terry Schroeder   Trophy Joe Thorpe and Tyler Yetman from   Toms River Yacht Club
  2nd Place - Sam Tellschow   Memorial Trophy Frank and Marianne Gerry from   Clinton Lake Sailing Association
  1st Place - Max and Mary   Doolittle Trophy Greg and Diane Kampf from   Massapoag Yacht Club
     
CHAMPIONSHIP   DIVISION 10th Place John Luard and Keith Petrosemolo   from Monmouth Boat Club
  9th Place Ryan Malmgrem and Adam Keen from   Ephraim Yacht Club
  8th Place Roger and Kate Sharp from   Massapoag Yacht Club
  7th Place Greiner and Robert Hobbs from   Davis Island Yacht Club
  6th Place Harry Carpenter and Melanie   Dunham from Deep Creep YRA
  5th Place Mark and Stewart Taylor from   Davis Island Yacht Club
  4th Place - Ratsey & Lapthom   Trophy Chris Morgan and Eric Rexford   from Davis Island Yacht Club
  3rd Place - GL Foster Trophy John Kreidler and Joe Brake from   Western Carolina Sailing Club
  2nd Place - Tea Party Trophy Rob Whittemore and John Wake   from Fishing Bay Yacht Club
  1st Place - Gordon K. Douglass   Trophy Jeff and Amy Linton from Davis   Island Yacht Club

 

               2014 Flying Scot NAC Qualifing   Series              
  Boat Skipper Fleet Ribbon 1 2 3 Total  
1 5982 Jeff Linton A Black 1 1 1 3  
2 5510 Larry Taggart C Red 2 2 3 7  
3 4925 Mark Taylor C Red 3 1 4 8  
4 5563 John Luard D Yellow 5 2 1 8  
5 4373 Roger Sharp A Black 4 3 2 9  
6 842 Chris Morgan B Blue 2 3 5 10  
7 5897 Ben Williams D Yellow 1 6 3 10  
8 4156 Greiner Hobbs B Blue 3 7 2 12  
9 6077 Ryan Malmgren C Red 6 4 5 15    Championship
10 6098 Harry Carpenter D Yellow 7 7 4 18  
11 5509 Ron Kiss A Black 5 8 7 20  
12 5310 John Kreidler C Red 8 6 6 20  
13 6040 Robert Whitmore B Blue 9 5 6 20  
14 5688 Daniel Vought B Blue 6 8 7 21  
15 4240 Marc Gordon A Black 8 5 10 23  
16 4625 John Eckart C Red 4 9 12 25  
    *****************              
17 1518 James Leggette D Yellow 11 4 10 25  
18 6060 Frank Gerry C Red 9 10 8 27  
19 6019 Glen Shaffer A Black 7 9 13 29  
20 5857 Greg Kampf B Blue 10 13 9 32  
21 5650 Norm Wentworth C Red 10 11 14 35  
22 5359 Steve Berglund C Red 12 12 11 35  
23 6048 Richard Kerdock A Black 14 12 9 35 Challenger
24 4736 Edward Summerfield A Black 12 10 15 37  
25 3551 David Petersen B Blue 11 14 12 37  
26 5504 Joseph Thorpe B Blue 15 16 8 39  
27 5691 Dave Safirstein A Black 13 11 16 40  
28 315 Roy Childers D Yellow 13 13 14 40  
29 5758 Robert Vogel D Yellow 14 15 11 40  
30 3737 Jim Loughman D Yellow 15 14 15 44  
31 5636 Henry Picco B Blue 16 15 13 44  

 

 

Location

Toms River Pacht Club Toms River, NJ
United States
39° 59' 14.0388" N, 74° 10' 38.2332" W
Regatta Date: 
Saturday, July 19, 2014 - Friday, July 25, 2014